Úklid psích exkrementů v Olomouci

Hromady psích výkalů po odtání sněhu hyzdí ulice

„Před časem jsme se vyhýbaly námraze, teď tady poskakujeme mezi, jak to říct slušně… Podívejte se, jak ty chodníky vypadají, bych těm pejskařům v tom vymáchal nos. Sníh roztál a zbytky po psech jsou všude, a to jsem ani raděj s vnukem nebyl v parku,“ rozčiloval se jeden z procházejících Kateřinskou ulicí Eduard Novák.

Znečištěných ploch si všimli také na magistrátu.

„Již jsem vydala pokyn k tomu, aby se technické služby pustili do odklízení například cigaretových nedopalků v okolí

zastávek a také exkrementů, tyto zimní hříchy jsou každoroční záležitostí,“ sdělila Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství a péče o prostředí.

Velký jarní úklid až v dubnu

Technické služby potvrdily, že už u části techniky vyměňují násadce a vyrážejí do ulic odklízet nejen výkaly.

„Přednostně se zaměřujeme na jádro města, kde nasazujeme vysavače, které jsou určené pro odklid výkalů,“ řekl Miroslav Petřík, ředitel TSMO.

Podle jeho slov se chodníky čistí operativně, a to ke konci února. Na řádný úklid si budou muset obyvatelé ještě počkat.

„Zimní údržba končí v březnu. V dubnu se provádí jarní čištění. Nejen od výkalů a odpadků, ale také například celkový úklid cest od suti,“ dodal Petřík.

Pokuta za znečištění tisíc korun

V jednom z olomouckých parků Deník potkal pejskaře, který bez problémů odešel po té, co si jeho čtyřnohý přítel ulevil, aniž by jeho výkaly odklidil.

Na otázku proč tak neučinil, odsekl, a bránil se tím, že platí dostatečně drahý poplatek za psa a že v okolí není žádný koš se sáčky. Svým jednáním se ale dopustil přestupku.

„V tomto případě se jedná o přestupek znečištění veřejného prostranství, za který může být udělena bloková pokuta ve výši až jednoho tisíce korun,“ sdělila Lenka Prošková, tisková mluvčí Městské policie Olomouc (MPO).

Psí poplatky za majitele neuklidí

Místní poplatek za psy (oficiální název poplatku – pozn. red.), kterým se neukázněný majitel bránil, vychází ze státní legislativy, kterou si města upravují do vyhlášek.

Jedná se v podstatě o daň, kterou musí za svého psa zaplatit každý majitel obci, ve které má trvalé bydliště, a tyto peníze jsou pak součástí rozpočtu.

„Takovýto argument je jako z 18. století. Přece nelze oponovat, vůči tomu, že neuklízí psí výkaly argumentem, že za psa platí, a malé děti tak mají třeba plné parky exkrementů,“ reagovala Matzenaurová.

A co výmluva pejskařů, že ve městech chybí koše se sáčky?

„Psí exkrementy se dají odložit i do obyčejného odpadkového koše, protože je možné ho vyhodit do komunálního odpadu,“ sdělila dále Matzenaurová.

Rekord: sáčky zmizely do půl hodiny

Podle další pracovnice odboru životního prostředí je košů na psí exkrementy v Olomouci sto čtyřicet pět až sto padesát. I s nimi jsou však potíže.

„Do těchto košů dodávají technické služby dvakrát, v létě třikrát, do týdne sáčky. Bohužel jsou někteří lidé nepochopitelní. V jedné z lokalit máme rekord, kdy sáčky ze stojanu zmizely do půl hodiny. Netuším, co s tím lidi dělají,“ uvedla Miluše Příkazská.

S odklidem hnědých hromádek bojuje také Flora Olomouc. A to nejen nyní při oblevě.

„Jedná se o celoroční boj s naprosto neukázněnými pejskaři. Pro naše zaměstnance je to velmi nepříjemné, ať už při hrabání, tak třeba i při výsadbách,“ potvrdila Naďa Krejčí, vedoucí zahradnického úseku výstaviště Flora Olomouc.

Neukáznění majitelé psů si neuvědomují fakt, že neodklízením výměšků ohrožují jednak další obyvatele, ale také ostatní psy.

„Exkrementy mohou obsahovat řadu parazitů, z nichž některé jsou přenosné i na člověka. Přenos není přímý a je potřeba mezihostitele, ale jisté riziko tu je a platí i pro člověka,“ potvrdila Henrieta Molnárová, veterinární lékařka.