Téměř před rokem vstoupil do českých kin nejnovější snímek režiséra a producenta Jana Svěráka Kuky se vrací. Nejen s medvídkem Kukym, ale i s dalšími hrdiny snímku se od 29. dubna mohou děti i dospělí setkat na výstavě, kterou pořádá Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce, a. s. (TSMO) Originální loutky a rekvizity výtvarníka Jakuba Dvorského z filmu zaplní Velký sál muzea, v němž dokonce díky vstřícnosti Lesů města Olomouce vyroste skutečný les a malí, ale možná i hraví velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet Hergotmobil, který podle filmového modelu vyrobili pracovníci Vlastivědného muzea v Olomouci,“ slibuje ředitel muzea Břetislav Holásek.

Současně se zde představí doprovodná výstava s názvem „Cesty odpadů“, kterou připravily TSMO ve spolupráci s centrem Sluňákov. „Tato doprovodná expozice představuje cesty, kterými se odpady z olomouckých domácností proměňují na nové výrobky. Snažili jsme se názorně a přitom zábavně ukázat, že třídění odpadů má smysl. Podobně jako filmový Kuky, který nechce zpátky na skládku, si nepřejeme, aby na skládce zbytečně končilo velké množství využitelných surovin,“ říká k obsahu „odpadové“ výstavy Miroslav Petřík, ředitel TSMO.

Centrum Sluňákov vytvořilo k výstavě hru pro rodiče a děti nazvanou Olomouc očima Kukyho přátel mapu ke hře najdete zde. „Vyrobte si svého vlastního Kukyho z něčeho starého, co najdete doma nebo venku. Dejte mu jméno, posaďte ho a vyfotografujte někde v Olomouci na veřejném prostranství. Fotografii pošlete na e-mail info@slunakov.cz a popište, proč jste vybrali právě toto místo,“ nabádá organizátor hry Michal Bartoš. Výstavu Kuky se vrací můžete zhlédnout od 29. dubna do 31. července letošního roku, otevřena bude denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.